top of page

Pasaulyje gyvena daugybė skirtingų žmonių grupių – jie skiriasi išorine išvaizda: odos, akių, plaukų  spalva, ir t.t. Skiriamės ir savo mąstymu, pomėgiais, net religiniais įsitikinimais. Kartais tą patį dalyką galime apibūdinti visiškai skirtingai. Galbūt dėl to dažnai bandome savas tiesas įrodinėti kitiems, kitaip galvojantiems, kitaip besielgiantiems. Galbūt dėl to viską aplink save skirstome į tai, kas yra normalu ir į tai, kas, mūsų nuomone, peržengia to susikurto normalumo ribas. Jei visi laikytumės taisyklės, kad skirtumai – ne pagrindas nesantaikai ar įžeidinėjimui, kiekvienas galėtume jaustis saugiai. 

Kasmet lapkričio 16-ąją dieną pasaulis mini Tarptautinę Tolerancijos dieną, taip tarsi bandydami vieni kitiems priminti, kad nors ir visi mes skirtingi, tačiau visi esame lygūs. Kiekvieno iš mūsų skirtybės tėra mūsų individualumo, asmenybės unikalumo atspindys, o ne pagrindas jaustis kažkuo pranašesniais ar teisesniais už kitus. Kiekvieno žmogaus skirtybės – tai puiki proga pažintį kitokį mąstymą, kitokią kultūrą, kitokius pomėgius.

Šiais metais Tarptautinės Tolerancijos dienos simbolis – Tolerancijos Švyturys. Kaip teigė akcijos organizatoriai: „Švyturys kaip simbolis reiškia pagalbą, nes rodo kelią laivams, ieškantiems kranto, padeda neužplaukti ant seklumos. Taip ir žodis tolerancija, savo prasme reiškia pakantumą, suteikia žmonėms gebėjimą visuomenėje sugyventi taikiai, priimti kitokį žmogų, kitokius požiūrius. Tolerancija, kaip švyturys saugus kelias laivams, taip ir žmonėms svarbi sąvoka, skatinanti pakantumą, gebėjimą išlaikyti pagarbą nepaisant skirtingų pažiūrų, tautybės, rasės, skirtingos religijos“.

Pabiržės pagrindinė mokykla, kaip ir kasmet, aktyviai įsitraukė į šios akcijos veiklą. Visą savaitę mokiniai pamokų metu diskutavo apie tolerancijos sąvoką, aiškinosi, kokį žmogų būtų galima pavadinti tolerantišku. Mokiniai, kartu su mokytojais, ieškojo tolerantiškumo ir jo stokos pavyzdžių ne tik šių dienų artimoje aplinkoje, bet ir nagrinėdami Lietuvos istorijos įvairius laikotarpius. Per etikos pamokas vyresniųjų klasių mokiniai žiūrėjo bendraamžių mokinių kurtą filmuką apie puikų tolerancijos vienas kitam pavyzdį. Atlikdami situacijų testą bandė įvertinti savo gebėjimą suprasti ir priimti kitaip atrodantį ar mąstantį žmogų. Visą savaitę mokiniai lankstė įvairiaspalvius laivelius, kuriuos vėliau panaudojo akcijos mokykloje metu. Džiugu, kad laivelių lankstymas suvienijo visą mokyklą. Mokiniai noriai įsitraukė į darbą: mokė vieni kitus, tarpusavyje bendravo. Pertraukų metu klasėse ir koridoriuje mirguliavo įvairiaspalviai lapai ir vyravo neįprasta, pertraukoms nebūdinga darbinė tyla.

Taigi, po savaitę trukusių darbų, lapkričio 15-ąją, po trijų pamokų, Pabiržės pagrindinės mokyklos Mokinių taryba, kartu su etikos mokytoja, sukvietė visus mokyklos mokinius bei mokytojus sudalyvauti akcijoje ir antrojo aukšto fojė įžiebti Tolerancijos dienos simbolį – švyturį. Akcijos mokykloje organizatorės, Mokinių tarybos narės Valentina ir Eva, kvietė ant ryškiaspalvio laivelio šono parašyti, koks turėtų būti tolerantiškas žmogus, savo nuomonę apie pagarbą vieni kitiems. Ir „nuplukdyti“ laivelį tinkama linkme, link tolerancijos simbolio – kelrodžio švyturio.

Įvairiaspalviai laiveliai pasirinkti neatsitiktinai. Jie – tarsi visos žmonijos simbolis. Kaip nėra pasauly dviejų vienodų žmonių, taip nėra ir visiškai vienodų laivelių. Ant vienų laivelių mokiniai rašė žodžius, apibūdinančius, kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti tolerantiškas žmogus. Ant kitų laivelių puikavosi trumpi pasamprotavimai, kas gi yra ta tolerancija. O ant dar kitų – mandagumą skatinantys žodeliai, primenantys, kad mandagus bendravimas – tolerancijos pavyzdys.

Laivelių jūra, žybsintis švyturys – visa tai mums rodo tinkamą kryptį link pagarbaus, draugiško bendravimo vieniems su kitais. O bendra akcijos dalyvių nuotrauka dar ilgai primins, kad galime ir mokame būti vieningi.

bottom of page