top of page

Ar kas uždegs vaškinę žvakę,

Kai smėlio kauburį supils?

Už sunkų kelią, baugią naktį,

Ar kas mus, knygnešius, atmins?

 

                      Ko gero, retas susimąstome apie gimtosios – lietuvių – kalbos svarbą ir kokį kelią jai teko nueiti, kad šiandien galėtume skaityti lietuvišką spaudą, rašyti lietuviškais rašmenimis, didžiuotis išsaugotomis tautos istorijos šaknimis. Už tai turime būti dėkingi mūsų tautos didvyriams – knygnešiams. Tai – žmonės, kurie, rizikuodami savo gyvybėmis, gelbėjo mūsų kalbą. Jiems pagerbti yra skirta kovo 16 – oji – Knygnešio diena. Šią dieną paminėti ir prisiminti mūsų lietuviško žodžio nešėjus nusprendė trys Biržų rajono mokyklos – Papilio, Pabiržės ir Kratiškių, kurios įgyvendino 5-8 klasių mokinių ir mokytojų projektą „Ar kas mus, knygnešius, atmins?“. Šio projekto tikslas buvo ne tik plėsti ir turtinti literatūrines, kalbines ir istorines žinias apie knygnešius lietuvių spaudos draudimo metais, jų svarbą ir kultūrinę reikšmę, bet ir skatinti bendruomeniškumą bei tobulinti bendravimo tarp kaimo mokyklų kultūrą.

                      Pirmiausia visų projekte dalyvavusių mokyklų 5-8 klasių mokiniai atliko parengiamuosius darbus, t.y. lietuvių kalbos pamokų metu žiūrėjo ir aptarė J. Trukano režisuotą filmą „Knygnešys“, vadovaujami lietuvių kalbos mokytojų vyko į Biržų krašto muziejų „Sėla“ ir dalyvavo edukacinėje pamokoje „Kontrabanda, nešusi šviesą“, lankėsi  Jurgio Bielinio gimtinėje Purviškių kaime ir apžiūrėjo jo šeimos kapavietę Suosto bažnyčios šventoriuje.

                      Kovo 16 dieną visos projekto mokyklų komandos susitiko  Papilio pagrindinėje mokykloje, kur buvo organizuojamas baigiamasis projekto edukacinis renginys – varžytuvės „Ar kas mus, knygnešius, atmins?“. Pirmiausia mokiniai pristatė savo kūrybinius namų darbus, o tada, skatinant mokinių tarpusavio bendradarbiavimą, buvo sudarytos keturios komandos, formuojamos iš skirtingų kaimo mokyklų mokinių. Varžytuvių dalyviai turėjo atlikti įvairias užduotis – kurti eilėraštį, išspręsti kryžiažodį, atsakyti į viktorinos klausimus. Mokinių kūrybinių užduočių atlikimą vertino sudaryta komisija, kuri ir išrinko varžytuvių nugalėtojų komandą, pasivadinusią „Sėkmingi knygnešiai“. Visi komandų dalyviai gavo po atminimo dovanėlę – užrašų knygelę, o nugalėtojų komandos nariams įteikti dar ir  diplomai.

                      Papilio pagrindinės mokyklos direktorius E. Januševičius dėkojo projekto organizatorėms, Papilio pagrindinės mokyklos vyr. lietuvių kalbos mokytojai J. Legienei, Pabiržės pagrindinės mokyklos vyr. lietuvių kalbos mokytojai G. Andriliūnaitei bei Kratiškių pagrindinės mokyklos vyr. lietuvių kalbos mokytojai K. Zonienei, už idėją ne tik dar kartą prisiminti vieną sunkiausių lietuvių kalbai laikotarpių, bet ir puoselėti bendradarbiavimą tarp kaimo mokyklų. Mokyklos vadovas įteikė Biržų rajono pagalbos mokiniui, mokytojui ir mokyklai centro parengtas padėkas.

                      Džiugu, kad projekto dalyviai ne tik įgijo naujų žinių, patirties, bet ir naujų draugų. Aplankyta edukacinė pamoka, žiūrėtas ir aptartas filmas padėjo vaikams geriau įsijausti ir perprasti lietuviškosios spaudos draudimo laikotarpį, dažno lietuvio gyvenimo kasdienybę. Po baigiamojo projekto renginio mokiniai kalbėjo apie tai, kad šis laikotarpis lietuvių kalbai išties buvo sudėtingas. Vaikai džiaugėsi, kad mūsų istorija turi tokias asmenybes kaip   M. Valančius, J. Bielinis, lietuviškojo spausdinto žodžio tėvas – M. Mažvydas.

   Projekto ,,Ar kas mus, knygnešius, atmins?”

organizatorės, vyr. lietuvių kalbos mokytojos

     J. Legienė, G. Andriliūnaitė, K. Zonienė

 

bottom of page